ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !     En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
Peygamberimizin (a.s) Duaları Arapça ve Türkçe   ✪   Rasulullah (a.s) Duaları Arapça ve Türkçe

    "Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)

  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar
  Ezan Duası "Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. O'nu, kendisine vaadettiğin Makâm-ı Mahmûd'a ulaştır."
      1 - ) Okunacak Zikir veya Dualar   Arapça ve Türkçe

اَللّٰهُمَّ رَبَّ هٰذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ ، وَالصَّلاَةِ الْقَائِمَةِ، اٰتِ مُحَمَّدًانِ الْوَسِيلَةَ ، وَالْفَضَيِلَةَ، وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًانِ الَّذِي وَعَدْتَهُ

Câbir radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kim ezanı işittiği zaman 'Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. O'nu, kendisine vaadettiğin Makâm-ı Mahmûd'a ulaştır' diye dua ederse kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur."

    Kaynak Site   ✪   (Buhârî, Ezân 8, Ebû Davud, Salât, 28)


Allah’ım Bana Merhamet Et! Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır ve bana hayırlı rızık ver.
Bir adam gelerek: - Yâ Resûlallah! Rabbimden bir şey isteyeceğim zaman nasıl dua edeyim? diye sordu. Resûl-i Ekrem de şöyle buyurdu: - Allâhümmağfir lî verhamnî ve âfinî verzuknî:
Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır ve bana hayırlı rızık ver, de. Bu sözler senin hem dünya hem de âhiret için istemen gereken şeyleri ihtiva eder.
Kaynak Site   ✪   (Müslim, Zikir 36)
  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar
  Allah’ım! Gizlimi Açığımdan Hayırlı Kıl! Allah’ım! Gizlimi açığımdan hayırlı kıl! Açık hâlimi de yararlı eyle! Allah’ım! Sapmayarak ve saptırmayarak insanlara verdiğin mal, aile ve çocuğun hayırlısını, bana vermeni Senden dilerim.
      2 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اَللّـٰهُمَّ اجْعَلْ سَرِيرَتِي خَيْرًا مِنْ عَلاَنِيَتِي وَاجْعَلْعَلاَنِيَتِي صَالِحَةً.اَللّـٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ صَالِحٍ مَا تُؤْتِي النَّاسَ مِنَ الْمَالِ وَاْلأَهْلِ وَالْوَلَدِ غَيْرَالضَّالِّ وَلاَ الْمُضِلِّ


Hz. Ömer radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şu duayı öğretip okumamı söyledi:
“Allah’ım! Gizlimi açığımdan hayırlı kıl! Açık hâlimi de yararlı eyle! Allah’ım! Sapmayarak ve saptırmayarak insanlara verdiğin mal, aile ve çocuğun hayırlısını, bana vermeni Senden dilerim.”

Kaynak Site   ✪   (Tirmizî 3586)

Bize Güçlü Bir İman Ver "Bizi, cennetine ulaştıracak kadar taatini nasib eyle. Dünya musibetlerini hafifletecek güçlü bir iman ver."
İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şu duayı yapmadan bir meclisten kalktığı pek az olurdu:
“Allahım! Bize, günahla aramıza engel olacak kadar korkundan hisse ver. Bizi, cennetine ulaştıracak kadar taatini nasib eyle. Dünya musibetlerini hafifletecek güçlü bir iman ver. Allahım! Bizi yaşattığın müddetçe kulaklarımız, gözlerimiz ve kuvvetimizden faydalandır; ölümümüze kadar da onları devamlı kıl. Bize zulmedenlerden öcümüzü sen al. Bize düşmanlık edenlere karşı bize yardım et. Bizi dinimizde musibete uğratma. Dünyayı en büyük düşüncemiz ve gayemiz, ilmimizin sonu kılma. Bize acımayanları üzerimize musallat etme.”

Kaynak Site   ✪   (Tirmizî, Daavât 80)

  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Aciziz Allah’ım, Sana Sığınırız! “Dayanılamayacak dertten, insanı helâke götürecek tâlihsizlikten, başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketten Allah’a sığınınız.”
      3 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اللَّهُمَّ اهْدِنِي وَسدِّدْنِي   ✪   اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالسَّدَادَ

Hz. Ali aleyhisselam şöyle rivayet ett: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana:
Allâhümmehdinî ve seddidnî: Allah’ım! Beni doğru yola ilet ve o yolda başarılı kıl! debuyurdu. (Müslim, Zikir 78. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Hâtem 4)

Başka bir rivayete göre de şöyle buyurdu Allâhümme innî es’elüke’l-hüdâ ve’s-sedâd Allah’ım! Senden beni doğru yola iletmeni ve o yolda başarılı kılmanı niyâz ederim
Kaynak Site   ✪   (Müslim, Zikir 78)
  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Hiçbir Şey Zarar Veremez "İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi duyar ve bilir.
      4 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Osman ibni Affân radıyallahu anh’ten rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim her sabah ve her akşam üç defa ‘Bismillâhillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm
: İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi duyar ve bilir.’ derse, ona hiçbir şey zarar vermez.”

    Kaynak Site   ✪   (Ebû Dâvûd Edeb 101; Tirmizî, Daavât 13.)


  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Allah’ım! Bizi Fakirlikten Koru! Kendi gücünün üstünde hiçbir şey olmayan, Zahir’sin. Ötesinde hiçbir şey bulunmayan Batın’sın. Borcumun ödenmesi için bana kolaylık ver ve bizi fakirlikten koru.
      5 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اَللّـٰهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ وَرَبَّ اْلأَرْضِ وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ. رَبَّنَا وَرَبَّ كُلِّ شَئٍْ. فَالِقَ الْحَبِّ وَالنَّوٰى. وَمُنْزِلَ التَّوْرَاةِ وَاْلإِنْجِيلِ وَالْفُرْقَانِ.أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَئْ أَنْتَ اٰخِذٌ بِنَاصِيَتِهِ. اَللّـٰهُمَّ أَنْتَ اْلأَوَّلُ فَلَيْسَ قَبْلَكَ شَيْءٌ وَأنْتَ اْلاٰخِرُ فَلَيْسَ بَعْدَكَ شَيْءٌ. وَأَنْتَ الظَّاهِرُ فَلَيْسَ فَوْقَكَ شَيْءٌ. وَأَنْتَ الْبَاطِنُ فَلَيْسَ دُونَكَ شَيْءٌ. اِقْضِ عَنَّا الدَّيْنَ وَأَغْنِنَا مِنَ الْفَقْر

Ebû Hureyre radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem birimiz uyumak istediğinde, bize sağ yanımıza yatıp şöyle dememizi emrederdi: “Göklerin, yerin ve büyük Arş’ın Rabbi! Bizim Rabbimiz ve her şeyin Rabbi! Taneyi ve çekirdeği yaratan, Tevrat’ı, İncil’i ve Kur’ân’ı indiren Allah’ım! Hareket eden ve perçeminden tuttuğun her şeyin şerrinden Sana sığınırım. Allah’ım! Sen, kendisinden önce hiçbir şeyin bulunmadığı, Evvel’sin; kendisinden sonra hiçbir şey bulunmayacak olan, Ahir’sin. Kendi gücünün üstünde hiçbir şey olmayan, Zahir’sin. Ötesinde hiçbir şey bulunmayan Batın’sın. Borcumun ödenmesi için bana kolaylık ver ve bizi fakirlikten koru.

    Kaynak Site   ✪   (Müslim, Zikr 61-2; Ebû Davûd 5051


Her Namazın Sonunda
Muâz ibni Cebel radıyallanu anh’ten rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem,
Muâz’ın elini tutmuş ve şöyle buyurmuştur:
“Ey Muâz, Allah’a yemin ederim ki, ben seni gerçekten seviyorum.” Sonra da “Ey Muâz, sana her namazın sonunda:
Allahım! Seni anmak, Sana şükretmek ve Sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et.” duasını hiç bırakmamanı tavsiye ediyorum, demiştir.

Kaynak Site   ✪   (Ebû Dâvûd, Vitr 26; Nesâî, Sehv 60.)

  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Beni Bağışla "Allah’ım! Gecen gelirken, gündüzün giderken, Sana dua edenlerin sesleri duyulurken, namazlarda huzurunda durulurken, beni bağışlamanı diliyorum.
      6 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اَللَّهُمَّ عِنْدَ اسْتِقْبَالِ لَيْلِكَ وَإِسْتِدْبَاِر نَهَارِكَ وَأَصْوَاتِ دُعَاتِكَ وَحُضُورِ صَلَوَاتِكَ أَسْأَلُكَ أَنْ تَغْفِرَ لِي

Ümmü Seleme radiyallahu anha şöyle demiştir: Peygamberimizsallallahu aleyhi ve sellem akşam olduğunda bana şöyle söylememi öğretti: “Allah’ım! Gecen gelirken, gündüzün giderken, Sana dua edenlerin sesleri duyulurken, namazlarda huzurunda durulurken, beni bağışlamanı diliyorum.”

    Kaynak Site   ✪   (Ebû Davûd 530; Tirmizî 3589)


Her Tür Şeytandan, Haşereden, Kem Nazardan…
İbn Abbas’tan (r.a) nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.s) torunları Hasan ve Hüseyin için dua ederek şu sözlerle (onların başına gelebilecek kötülüklerden) Allah’a sığınırdı: "Her tür şeytandan, haşereden, kem nazardan Allah’ın tam kelimelerine (sonsuz iradesine ve hükmüne) sığınırım.”
Sonra da “Atanız İbrahim (a.s) de bu duayı oğulları İsmail ile İshak için yapardı.” derdi.

Kaynak Site   ✪   (Buhari, Enbiya, 10)

  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Ansızın Vereceğin Cezadan Sana Sığınırım Allah’ım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, lütfettiğin afiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezadan ve senin gazabını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.
      7 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اللَّهمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِكَ ، وَتَحَوُّلِ عَافِيَتِكَ وَ فُجاءَةِ نِقْمَتِكَ وَجميعِ سخَطِكَ

İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in dualarından biri şu idi:
“Allâhümme innî eûzü bike min zevâli ni‘metike ve tehavvüli ‘âfiyetike ve fücâeti nıkmetike ve cemîi sahatik:
Allah’ım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, lütfettiğin afiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezadan ve senin gazabını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.”

    Kaynak Site   ✪   (Müslim, Zikir 96. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 32)


  Peygamberimizin (a.s) Duaları Peygamberimizin (a.s) Yaptığı ve Ümmetine Öğrettiği Dualar   ✪  
  Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azâbından Sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime takva nasip et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek olan Sensin. Ona yardım edip eğitecek olan da sadece Sensin.
      8 - ) Okunacak Zikir veya Dualar  

اَللّـٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ العَجْزِ وَالكَسَلِ، والبُخْلِ وَالْهَرَمِ، وَعَذَابِ الْقَبْر. اَللّـٰهُمَّ اٰتِ نَفْسِي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيرُ مَنْ زَكَّاهَا، أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلاَهَا. اَللّـٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلمٍ لاَ يَنْفَعُ، وَمِنْ قَلْبٍ لاَ يَخْشَعُ، وَمِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ، وَمِنْ دَعْوةٍ لاَ يُسْتَجَابُ لَهَا

Zeyd İbni Erkam’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azâbından Sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime takva nasip et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek olan Sensin. Ona yardım edip eğitecek olan da sadece Sensin. Allah’ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım.”

    Kaynak Site   ✪   (Müslim, Zikir 73; Nesâî, İstiâze 13, 65)


Yatarken Uyanırken Eveden Çıkarken Akşam ve Sabahları ✪ Bilhassa Çarşı ve Pazara Giderken Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe
لاَ اِلٰهَ اِلاَّ ٱللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ ٱلْمُلْكُ وَلَهُ ٱلْحَمْدُ يُحْيِى وَيُمِيتُ وَهُوَ حَىٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ ٱلْخَيْرُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

Evden Çikarken Hadis-i Şerifdeki Duanın Latince Okunuşu
"Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerikeleh lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yümiytü ve hü ve hayyün lâ yemütü biyedihi'l-hayr ve hü ve alâ külli şey'in kadir."

Eve Girerke Okunacak Duaların Türkçe Meali veya Manası
"Allâh'dan başka hiçbir ilah yoktur. Ancak tek o vardır. Onun ortağı yoktur. Öldürür ve diriltir. O diridir, ölmez. Hayır, onun yed-i kudretindedir. O, her şeye kaadirdir." [1]

[1]: Tirmizi, (5/291); Hâkim, (1/538); Elbâni, Sahih-i İbn-i Mâce (2/21); Sahih-i Tirmizi (3/152).
 
Ümmeti Muhammede (a.s) Dualar Arapça ve Türkçe
    Allahım beni Annemi babamı bütün müminleri (Kadın Erkek) bütün müslümanları (Kadın Erkek) hepsini afv-ı mağfiret eyle

اَللّٰهُمَّ حَبِّبْ إِلَيْنَا الْإِيمَانَ وَزَيِّنْهُ فِي قُلُوبِناَ وَكَرِّهْ إِلَيْنَا الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ وَاجْعَلْنَا مِنَ الرَّاِشدِينَ اَللّٰهُمَّ تَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ وَأَحْيِنَا مُسْلِمِينَ وَأَلْحِقْنَا بِالصَّالِحِينَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِم۪ينَ وَالْمُسْلِمَاتِ أَلْاَحْـيَآءِ مِـنْـهُمْ وَالْاَمْوَاتِ رَبَّنَا اغْفِرْ لَـنَا ذُنُـوبَـنَا بِفَضْلِكَ وَجُودِكَ وَكَرَمِكَ يَآأَكْرَمَ الْاَكْرَم۪ينَ وَيَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَسَلاَمٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ وَالْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

 • Hadis-i Şerifdeki Duanın Latince Okunuşu
  "...Allâhümme habbib ileynel-îmâne ve zeyyinhü fî kulûbinâ ve kerrih ileynel-küfra ve’l- füsûka vel‘ısyâne vec- ‘alnâ miner-râşidîn. Allâhümme teveffenâ müslimîne ve ahyinâ müslimîne ve el-hıknâ bis-sâlihîne..." Allahüm meğfirli veli valideyye velil müminine vel müminat vel müslimin vel müslimet el ahya-i min hüm vel emvat Rabbenağ firlena zunubena bi fadlike ve cudike ve keremike bi Rahmetike ya ekremel ekremin ve ya erhamer Rahimin
  ve Selamun alal murselin vel hamdulillahi rabbil alemine

  Hadis-i Şerifdeki Duanın Türkçe Manası veya Meali
  "..Allah’ım! Bize imanı sevdir, kalblerimizi imanla süsle. Bize küfrü, itaatsizliği ve isyanı sevdirme, kerih göster, bizi doğru yolu bulanlardan eyle. Allah’ım! Müslümanlar olarak canımızı al, Müslümanlar olarak dirilt, rezil olmadan ve fitneye uğramadan sâlih kullarının arasına dâhil eyle..." [1] Allahım beni Annemi babamı bütün müminleri (Kadın Erkek) bütün müslümanları (Kadın Erkek) hepsini afv-ı mağfiret eyle. Onlardan ölenleride af eyle . bi Rahmetike ya erhamer Rahimin Alemlerin Rabbi Allah'a Hamd olsun ve Selam gönderilen Resullerin Üzerine Olsun [2]

  [1]: (Hâkim, De’avât, no:1868 Uhud Duasından bir kısım) [2]: (Saffat Suresi - 181 -182)

 •