ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !     Konularına Göre Dua Meali veya Konularına Göre Dua Fihristi     Arapça ve Türkçe
Bir Müslümanın Allah Subhanehu ve Teala'ya Dua Ederken Bilmesi Gereken Kısa Bir Bilgi Lutfen Okuyun 💥

🌹 Rasulullah (a.s)'dan Duaları Rivayetlerle bize ulaşan Peygamberimiz' in belirli zamanlarda veya düzenli yaptığı,
mü'minlerin yapmasını istediği veya ashabına öğrettiği duaları bu bölümde bulabilirsiniz

Sabah Uykudan Uyanınca ve Akşam Yatarken

اللَّهُمَّ بِكَ اَمْسَيْنَا وَبِكَ اَصْبَحْنَا وَبِكَ نَحْيَا وَبِكَ نَمُوتُ وَاِليْكَ الْمَصِيرُ

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme bike emseyna ve bike esbahna ve bike nahya ve bike nemutu ve ileykel masir
Duanın Anlamı veya Meali
Allahım! Senin yardımınla akşama girdik, senin yardımınla sabaha kavuştuk, senin yardımınla diriliyor ve senin kudretinle ölüyoruz ve dönüş yalnız sanadır. Tirmizi (Deavat 13)


Allah (c.c) Rızasını İstemek

اَللّٰهُمَّ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ وَبِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لاَ أُحْص۪ي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme e’ûzü bi rızâke min sehatike ve bi muâfâtike min ‘ukûbetike ve e’ûzü bike minke lâ uhsi senâen ‘aleyke ente kema esneyte ‘ala nefsike.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. Müslim (Salât 222)


Ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan her şeyden sana sığınırım.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِكَ وَتَحَوُّلِ عَافِيَتِكَ وَفُجَاءَةِ نِقْمَتِكَ وَجَم۪يعِ سَخَطِكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allâhümme innî e’ûzü bike min zevâli ni’metike ve tehavvüli ‘âfiyetike ve fücâeti nıkmetike ve cemî’ı sahatike.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Nimetinin yok olmasından, verdiğin afiyetin (nimet ve sağlığın) bozulmasından, ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan her şeyden sana sığınırım. Müslim ( Zikir 96 )


Korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazeni. Ve e’ûzü bike mine’l-‘aczi vel-keseli. Ve e’ûzü bike minel cübni vel-buhli. Ve e’ûzü bike min ğalebetid-deyni ve kahrir-ricâli.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Kederden ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım. Ebû Davud ( Sâlat 367 )


Allah'ım! Fakirlikten, yokluktan ve zilletten sana sığınırım

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ اْلفَقْرِ وَالْقِلَّةِ وَالذِّلَّةِ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أَظْلِمَ أوْ أُظْلَمَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike mine’l-fakri ve’l-kılleti ve’z-zilleti ve e’ûzü bike min en ezlime ev uzleme.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Fakirlikten, yokluktan ve zilletten sana sığınırım; zulmetmekten ve zulme uğramaktan da sana sığınırım. Buhârî (Deavat 40)


Cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعوُذُ بِكَ أنْ أَضِلَّ أَوْ أُضَلَّ أَوْ أَزِلَّ أوْ أُزَلَّ أوْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلَمَ أَوْ أَجْهَلَ أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike en edille ev üdalle, ev ezille ev üzelle ev ezlime ev uzleme ev echele ev yüchele ‘aleyye.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Dalalete (sapıklığa) düşmekten veya (başkalarını) dalalete düşürmekten, hataya düşmekten veya (başkasını) hataya düşürmekten, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım. Ebû Dâvûd (Edeb 112)


Allah’ım! Korkaklıktan sana sığınırım

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ، وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أُرَدَّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike mine’l-cübni ve e’ûzü bike min en uredde ila erzelil ‘umuri ve e’ûzü bike min fitneti'd-dünya ve e’ûzü bike min azabi'l-kabr.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Korkaklıktan sana sığınırım. Ömrün en düşük çağının zorluklarından, dünya fitnelerinden ve kabir azabından da sana sığınırım. Buhârî (Cihad 25)


Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا عَمِلْتُ وَمِنْ شَرِّ مَا لَمْ أَعْمَلْ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike min şerri ma ‘amiltu ve min şerri ma lem a'mel.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım. Müslim (Zikir 65, 66)


Cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ النَّارِ وَعَذَابِ النَّارِ وَمِنْ شَرِّ الْغِنَى وَالْفَقْ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike min fitneti’n-nâri ve ‘azabi’n-nari ve min şerri’l-ğına ve’l-fakri.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Cehenneme götüren fitneden, Cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım. Ebu Davud (Vitr 32)


Allah'ım! Açlıktan sana sığınırım

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُوعِ فَإِنَّهُ بِئْسَ الضَّج۪يعُ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخِيَانَةِ فَإِنَّهَا بِئْسَتِ الْبِطَانَةُ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike minel-cû’ı fe-innehû bi’sed-dacî’u ve e’ûzü bike mine’l-hıyâneti fe-innehâ bi’seti’l-bitânetü.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Açlıktan sana sığınırım. Çünkü açlık, ne kötü bir arkadaştır. Hainlikten de sana sığınırım. Çünkü hainlik, ne kötü bir sırdaştır. Ebu Davud (Vitr 32)


Allah’ım! Senden dünya ve âhirette afiyet dilerim

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي د۪ين۪ي وَدُنْيَايَ وَأَهْل۪ي وَمَال۪ي اَللّٰهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَات۪ي وَآمِنْ رَوْعَات۪ي اَللّٰهُمَّ احْفَظْن۪ي مِنْ بَيْن يَدَيَّ وَمِنْ خَلْف۪ي وَعَنْ يَم۪ين۪ي وَعَنْ شِمَال۪ي وَمِنْ فَوْق۪ي وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْت۪ي

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî es'elükel ‘âfiyete fi’d-dünya ve’l-âhira. Allahümme innî es'elüke’l ‘afve ve’l ‘âfiyete fî dînî ve dünyaye ve ehlî ve mâlî, Allahümmestür ‘avrâtî ve âmin rav'âtî. Allahümmehfaznî min beyni yedeyye ve min halfî ve ‘an-yeminî ve ‘an şimalî ve min fevkî ve e’ûzü bi ‘azametike en uğtâle min tahtî.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Senden dünya ve âhirette afiyet dilerim. Allah’ım! Senden dinim, dünyam, aile fertlerim ve malım hakkında af ve afiyet dilerim. Allah'ım! Ayıplarımı ört, korkularımdan emin kıl. Allah’ım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan solumdan ve üstümden (gelecek her türlü tehlikeden) koru. Altımdan (gelecek belalarla/deprem ile) helak olmaktan senin büyüklüğüne sığınırım. Ebû Dâvûd (Edeb 110)


Allah'ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver,

اَللّٰهُمَّ عَافِن۪ي ف۪ي جَسَد۪ي وَعَافِن۪ي ف۪ي بَصَر۪ي وَاجْعَلْهُ الْوَارِثَ مِنّ۪ي لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ الْحَل۪يمُ الْكَر۪يمُ سُبْحَانَ اللّٰهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظ۪يمِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme ‘âfini fi cesedî ve ‘âfinî fî basarî ve’c‘alhü’l vârise minnî lâ ilâhe illâllahu’l-halîmu’l-kerîmu subhâne’llahi rabbi’l-‘arşi’l-‘azîm ve’l-hamdü li’llahi rabbi’l-‘âlemîn.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerîm olan Allah'tan başka ilah yoktur. Ulu arşın sahibi Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. Tirmizî (Deavât 66)


Allah’ım! Senden hidayet, takva.. isterim

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعَفَافَ وَالْغِنَى

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî es'elükel-hüdâ ve’t-tüka ve’l-‘afafe ve’l-ğınâ.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Senden hidayet, takva, (sorumluluk bilinci) iffet ve (gönül) zenginliği isterim. Müslim (Zikir 72)


Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et

اَللّٰهُمَّ اغْفِرْل۪ي وَارْحَمْن۪ي وَاهْدِن۪ي وَعَافِن۪ي وَارْزُقْن۪ي

Duanın Latince Okunuşu
Allahümmağfirlî ve’rhamnî ve’hdinî ve ‘âfinî ve’r-zuknî
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, bana hidayet nasip eyle, bana âfiyet ve (hayırlı) rızık ver. Müslim (Zikir 35)


Allah'ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır

اَللّٰهُمَّ انْفَعْن۪ي بِمَا عَلَّمْتَن۪ي وَعَلِّمْن۪ي مَا يَنْفَعُن۪ي وَزِدْن۪ي عِلْمًا اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ عَلَى كُلِّ حَالٍ وَأَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنْ حَالِ أَهْلِ النَّارِ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme’nfa’nî bima ‘allemtenî ve ‘allimnî ma yenfeunî ve zidnî ‘ilmen, elhamdülillahi ‘alâ külli hâlin ve e’uzü billahi min hâli ehli’n-nâri.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah'a hamd olsun. Cehennem ehlinin halinden Allah'a sığınırım. Tirmizî (Deavât 129)


Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لَا يَنْفَعُ ، وَمِنْ قَلْبٍ لاَ يَخْشَعُ ، وَمِنْ نَفْسٍ لَا تَشْبَعُ ، وَمِنْ دَعْوَةٍ لاَ يُسْتَجَابُ لَهَا

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’ûzü bike min ‘ilmin la yenfe’u ve min kalbin lâ yahşe’u, ve min nefsin lâ teşbe’u ve min da’vetin lâ yüstecâbu leha.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan, doymayan nefisten sana sığınırım. Müslim (Zikir 73)


Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allah’ım, kalbimi dinin üzere sabit kıl.

يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْب۪ي عَلَى د۪ينِكَ

Duanın Latince Okunuşu
Ya mukallibel kulûb! Sebbit kalbî ‘alâ dînike.
Duanın Anlamı veya Meali
Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allah’ım, kalbimi dinin üzere sabit kıl. Tirmizî (Deavât 124)


Allah'ım! Nefsime takvasını (günahlardan sakınma duygusu) ver

اَللّٰهُمَّ آتِ نَفْس۪ي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلَاهَا

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme âti nefsî takvâha, ve zekkiha ente hayru men zekkaha, ente veliyyuha ve mevlaha.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Nefsime takvasını (günahlardan sakınma duygusu) ver ve onu (her türlü günahtan) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Onun koruyucusu ve efendisi de sensin. Müslim (Zikir 73)


Allah’ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen.. kullarından eyle

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْن۪ي مِنَ الَّذ۪ينَ إِذَا أَحْسَنُوا اسْتَبْشَرُوا وَإِذَا أَسَاءُوا اسْتَغْفَرُوا

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme’c’alnî mine’llezîne iza ehsenu ‘s-tebşeru ve iza esâu’stağferû
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. İbn Mâce (Edeb 57)


Allah’ım! Senin rahmetini umuyorum

اَللّٰهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلَا تَكِلْن۪ي إِلَى نَفْس۪ي طَرْفَةَ عَيْنٍ وَأَصْلِحْ ل۪ي شَأْن۪ي كُلَّهُ لَا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme rahmeteke ercû felâ tekilnî ila nefsî tarfate ‘aynin ve aslih lî şe'nî küllehü lâ ilâhe illa ente.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Senin rahmetini umuyorum, beni göz açıp kapayıncaya kadar (da olsa) nefsimle başbaşa bırakma. Halimi tümüyle düzelt, Senden başka ilâh yoktur. Ebu Dâvûd (Edeb 110)


Allah'ım, ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider

اَللّٰهُمَّ رَبَّ النَّاسِ أَذْهِبِ الْبَاْسَ وَاشْفِه۪ وَأَنْتَ الشَّاف۪ي لَا شِفَاءَ إِلَّا شِفَاؤُكَ شِفَاءً لاَ يُغَادِرُ سَقَماً

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme Rabbe’n-nâsi! Ezhibi’l-be'se, veşfihi, ve ente’ş-şâfi. Lâ şifâe illâ şifâüke. Şifâen lâ yüğâdiru sekamâ.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım, ey insanların Rabbi! Sıkıntıyı gider, şifa ver. Şifayı veren ancak sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalık nedir bırakmasın. Buhârî (Tıb 37)


Allah’ım! Yaratılışımı güzelleştirdiğin gibi ahlakımı da güzelleştir.

اَللّٰهُمَّ أَحْسَنْتَ خَلْق۪ي فَأَحْسِنْ خُلُق۪ي

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme ahsente halkî fe ehsin hulukî.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Yaratılışımı güzelleştirdiğin gibi ahlakımı da güzelleştir. İbn Hanbel (el-Müsned I, 403)


Allah’ım! (haktan) ayrılmaktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlaktan sana sığınırım.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ الْأَخْلاَقِ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî e’uzü bike mine’ş-şikaki ve’n-nifaki ve sûi’l-ahlâki.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! (haktan) ayrılmaktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlaktan sana sığınırım. Ebû Davud (Vitr 32)


Beni de affet

اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَر۪يمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنّ۪ي

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme inneke ‘afüvvün kerîmün tühıbbü’l-‘afve fa’fü ‘annî .
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet. Tirmizî (Deavât 89)


Allah’ım! Bana kendi sevgini .. ver

اَللّٰهُمَّ ارْزُقْن۪ي حُبَّكَ وَحُبَّ مَنْ يَنْفَعُن۪ي حُبُّهُ عِنْدَكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme’rzuknî hubbeke ve hubbe men yenfeunî hubbuhu ‘indeke.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Bana kendi sevgini ve Senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver. Tirmizî (Deavât 73)


Allah’ım! Harama bulaşmaktansa, helalinle yetineyim

اَللّٰهُمَّ اكْفِن۪ي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِن۪ي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümmekfinî bihalâlike an haramike ve ağninî bifadlike ammen sivâke.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Harama bulaşmaktansa, helalinle yetineyim. Beni lütfunla (zengin kılarak) Senden başkasına muhtaç etme. Tirmizî (Deavât 110)


Allah’ım! Seni anmak, sana şükretmek

اَللّٰهُمَّ أَعِنّ۪ي عَلٰى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme eınnî ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetike.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et. Ebu Dâvûd (Salât 361)


Allah’ım Mal, aile, çocuk olarak insanlara verdiklerinin hayırlısını dilerim

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ مِنْ صَالِحِ مَا تُؤْتِي النَّاسَ مِنَ الْمَالِ وَالأَهْلِ وَالْوَلَدِ غَيْرِ الضَّالِّ وَلَا الْمُضِلِّ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme innî eselüke min salihi ma tü’ti’n-nâse mine’l-mali ve’l-ehli ve’l-veledi gayri’d-dâlli vele’l mudilli.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! Mal, aile, çocuk olarak insanlara verdiklerinin hayırlısını dilerim, sapıtan ve saptıranları değil. Tirmizî (Deavât 124)


Allah’ın adıyla… O’nun adıyla (hareket edildiğinde) yerde ve gökte hiçbir şeyin zararı dokunmaz

بِسْمِ اللّٰهِ الَّذ۪ي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِه۪ شَىْءٌ فِي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ

Duanın Latince Okunuşu
Bismillahillezî la yedurru me’a'smihî şeyun filardi vela fi's-semâi ve hüve's-semi’u'l-‘alîm.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ın adıyla… O’nun adıyla (hareket edildiğinde) yerde ve gökte hiçbir şeyin zararı dokunmaz. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Tirmizî (Deavât 13)


Bizi doyurup içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a hamdolsun

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذ۪ي أَطْعَمَنَا وَسَقَانَا وَجَعَلَنَا مُسْلِم۪ينَ

Duanın Latince Okunuşu
Elhamdü li’llahi’llezî et’amena ve sekana ve ce’alena müslimin.
Duanın Anlamı veya Meali
Bizi doyurup içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a hamdolsun. Ebu Dâvûd (Eti'me 53)


Allah’ım! (rahmetini) umarak, (azabından) korkarak kendimi sana teslim ettim

اَللّٰهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْس۪ي إِليْكَ ، وَوَجَّهْتُ وَجْه۪ي إِلَيْكَ ، وَفَوَّضْتُ أَمْر۪ي إِلَيْكَ ، وَأَلْجَأْتُ ظَهْر۪ي إِلَيْكَ ، رَغْبَةً وَرَهْبَةً إلَيْكَ ، لَا مَلْجَأَ وَلَا مَنْجَى مِنْكَ إِلَّا إِلَيْكَ ، آمَنْتُ بِكِتَابِكَ الَّذ۪ي أَنْزَلْتَ ، وَنَبِـيِّكَ الَّذ۪ي أَرْسَلْتَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme eslemtu nefsî ileyke ve veccehtu vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce'tu zahrî ileyke rağbeten ve rehbeten ileyke, la melcee ve la mencee minke illa ileyke, Amentu bi kitabikellezi enzelte ve binebiyyikellezi erselte
Duanın Anlamı veya Meali
Allah’ım! (rahmetini) umarak, (azabından) korkarak kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Senden başka sığınak, senden başka dayanak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım. Buhârî (Vudu 75)


Allah’ım Kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet

اَللّٰهُمَّ أَلِّفْ بَيْنَ قُلُوبِنَا وَأَصْلِحْ ذَاتَ بَيْـنِـنَا وَاهْدِنَا سُبُلَ السَّلَامِ وَنَجِّنَا مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَجَنِّبْنَا الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme elif beyne kulubinâ ve aslih zâte beyninâ ve’hdinâ sübüle’sselâmi ve neccinâ mi-ne’z-zulümâti ile’n-nûri ve cennibne’l fevâhişe mâ zahare minhâ ve mâ betane.
Duanın Anlamı veya Meali
Allah'ım! Kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar ve büyük günahların açığından da gizlisinden de uzaklaştır. Ebu Dâvûd (Salât 182)


Önceki Sayfa
Fihrist
Sonraki Sayfa
© Photos Galery Eraykitap Resim Galerisi Sadece Dua Resimleri
• En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir