ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz         En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
(Resûlüm!) De ki: (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)
  Hepiniz Allah'a yönelerek Allah'na karşı gelmekten sakının, namazı kılın; müşriklerden olmayın. (Rum Suresi - 31)   Namazda Devamlı Okunan Dualar Arapça ve Türkçe

Namaz Bitince ve Dua Etmeye Başlayınca Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
أَلْحَمْدُ لِلَّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَالْعَاقِـبَـةُ لِلْمُـتَّـق۪ينَ ﴿﴾ وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَي الظَّالِم۪ينَ ﴿﴾ وَالصَّلٰاةُ وَالسَّلٰامُ عَلٰى رَسُولِـنَا مُحَمَّدٍ وَأٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ٓ أَجْمَع۪ينَ
سُبْحَانَ رَبِّيَ العَلِيِّ الأَعْلَى الوَهَّابِ
Bir Dua Örneği
اَللّهُمَّ أَصْلِحْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ   ✪ اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ
أَللّهُمَّ ارْحَمْ أَمَّةَ مُحَمَّدٍ   ✪ اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
اَللّٰهُمَّ انْصُرْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ   ✪ اَللّٰهُمَّ احْفَظْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
اَللّٰهُمَّ اجْمَعْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ   ✪ اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً


Euzu Billahi mineş şeytanir racim ✪
Bismillahirrahmanirrahim
Subhane Rabbiyyel aliyyil alal Vehheb [1]


Rahmetten Kovulmuş Şeytandan Allah'a Sığınıyorum
Rahman ve Rahim Allah’ın Adi ile başlıyorum Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a, (iyi) sonuç müttekîlere mahsûstur. Zâlimlerden başkasına Düşmalık yoktur, Salât-ü selâm, Raulullah Muhammed (a.s)’in, ailesinin ve ashâbının üzerine olsun.

[1]: El Vehhab (cellle Celaluhu) Manası Karşılıksız bolca veren. Vehhâb, Allah’ın çok hîbe eden, çok fazla bağışlayan olduğu anlamına gelir. Hak sâhibi olmadıkları halde yarattıklarına çok çok verendir. Çok fazla ihsan eden, çeşit çeşit nimetleri daima bağışlayan demektir. Bol bol hediyeler veren. Karşılıksız nimetler veren, çok fazla ihsan edeBir Dua Örneği
Ümmeti Muhammed (a.s) için Okunacak Dualar
Allahümme aslih ümmete Muhammedin ⇒ Allahümme ferrac an ümmete Muhammedin
Allahümme erham ümmete Muhammedin ⇒ Allahümm ağfir ümmete Muhammedin
Allahümme ensur ümmete Muhammedin ⇒ Allahümme ehfaz ümmete Muhammedin
Allahümme ecmağ ümmete Muhammedin ⇒ Allahümme erham ümmete Muhammedin Rahmeten ammeh


Allahım ümmet-i Muhammedi islah eyle ⇒ Allahım ümmet-i Muhammedin sıkıntılarını gider Allahım ümmet-i Muhammede rahmet eyle ⇒ Allahım ümmet-i Muhammedi mağfiret eyle Allahım ümmet-i Muhammede yardım zafer nasip eyle ⇒ Allahım ümmet-i Muhammedi muhafaza eyle Allahım ümmet-i Muhammedi bir araya getir ve yek vücud eyle Allahım Ümmet-i Muhammedi sıkıntılarını gider Allahım Ümmet-i Muhammede umûmî bir rahmet ile merhamet eyle (Allahumme Sall, ve sellim ve Barik ala Nebiyine Muhammed)

Namazdan Sonra Tesbihat ve Okunacak Dualar Nelerdir?Video indirmek için linki tıklayın

Farklı Pencereden Dua Ezber için Linki Tıklayın

Not
"Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)

Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mü'min Suresi - 60)

Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. (Araf Suresi- 55)

Bu Duaların Bir Çoğu Arapça ve Türkçe Resim / Foto Olarak
Hizmetinize Sununmuştur indirmek için Linki Tıklayın

Namaza Bitince Dualar   Önceki   ✪   ✪   Namazda Okunan Duaları Sonraki
                                                           

✪ Kaynaklar ve Kısa Açıklamalar ✪Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mü'min Suresi - 60)


Taberî, “Bana dua edin” buyruğunu, “Bana kulluk edin;
ibadeti benden başkasına, putlara ve başka şeylere değil, sırf bana yapın ki duanızı kabul edeyim; size rahmetimle muamele edeyim ve sizi bağışlayayım” şeklinde açıklamıştır.

Bu yorumdan anlaşıldığına göre âyetteki dua kavramı ibadeti de kapsamaktadır.
Âyetin devamındaki ibadetle ilgili cümle de bu yorumu desteklemektedir.
Hz. Peygamber’in “Dua ibadetin kendisidir” buyurduğu, ardından da bu âyeti okuduğu bildirilmiştir (Tirmîzî, “Tefsîr”, 40).
Hatta ünlü âlim Süfyân-ı Sevrî, günahlardan uzak durmanın bile dua olduğunu belirtmiştir (İbn Atıyye, IV, 566).
İşte âyette, başta Kur’an’ın ilk muhatapları olmak üzere inkârcılar, bu geniş anlamda Allah’a dua etmeye ve O’ndan karşılık almaya çağırılmakta; ardından bu çağrıya uymak yerine, hâlâ kör bir inatla büyüklük taslayıp Allah’a kulluk etmeyi ve Resûlullah’ın getirdiği dinin kurallarına teslim olmayı kendilerine yediremeyenlerin varacakları son yerin, zelil ve hakir vaziyette girecekleri cehennem olduğu haber verilmektedir.   ✪   Mü'min Suresi - 60 Tefsiri TaberîDuanın da kendisine özgü bir kuralı vardır. Bunlara uyulması gerekir. Bir kere insan samimi bir yürekle Allah’a yönelmelidir. Duasına karşılık verileceğine tam güvenmelidir. Fakat bu karşılığın herhangi bir şeklini öngörmemelidir. Herhangi bir yer veya zaman tayin etmemelidir. Zira bu türden bir ön şart ileri sürmek dileğin adabına uygun düşmez. İnsan, dua için Allah’a yönelmenin dahi Allah’tan bir yardım olduğuna ve duasına karşılık verilmesinin ise ayrı bir lütuf olduğuna inanmalıdır. Hz. Ömer (Allah O’ndan razı olsun) şöyle diyordu:


“Ben duanın kabul edilmesi arzusunu değil, sadece duanın arzusunu taşırım yüreğimde. Çünkü bana gerçekten güzel bir dua nasib olduğunda peşinden kabul edilişinin de geleceğinden eminim.” Bu söz gerçekten Allah’ı tanıyan irfan sahibi bir kalbin sözüdür. Bu kalb, yüce Allah’ın kabul etmeyi takdir ettiğinde onunla birlikte dua etmeyi de takdir ettiğini anlamaktadır. Allah denk düşürdüğünde dua ile kabul edilişinin birbirine uygun, birbiriyle uyumlu hale geleceğini kavramaktadır   ✪   Mü'min Suresi - 60 Tefsiri Fi Zilalil Kuran Seyyit KutupNamaz Bitince Duaları | Namaz Bitince Duaları - 2 |

Namaza Başlarken Okunacak Dualar Arapça Metin ve Türkçe Meali Okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek ve değiştirmemek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz.
Standart Ekran Çözümü: 1024 x 768 | Sistem: Microsoft Edge + Google Chrome ve Mozilla Firefox'da daha verimli çalışmaktadır