ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz         En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
(Resûlüm!) De ki: (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)
  Hepiniz Allah'a yönelerek Allah'na karşı gelmekten sakının, namazı kılın; müşriklerden olmayın. (Rum Suresi - 31)   Namazda Devamlı Okunan Dualar Arapça ve Türkçe

Et-Tahiyyatu veya Teşehhüd Bitince Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ   ✪   اَللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مَحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مَحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidün mecid Allahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin kema barekte ala İbrahime ve ala ali ibrahime inneke hamidün mecidAllahım Hem İbrahim'e Hem de İbrahim'in ailesine gösterdiğin merhamet gibi Muhammed'e ve Muhammed'in ailesine de aynı merhameti eyle. Şüphesi ki, sen övülen, şeref, şan sahibi olansın.
Allah'ım Sen ki İbrahim ile ailesini mübarek kıldın, aynı şekilde Muhammed'i ve ailesini de mübarek eyle. Şüphesi ki, sen övülen, şeref, şan sahibi [1] [1]

Et Tahiyyatü veya Teşehudde Okunacak Dualar Arapça ve TürkçeVideo indirmek için linki tıklayın

Farklı Pencereden Dua Ezber için Linki Tıklayın

Not
486- Ömer b. Hattâb (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Dua gök ile yer arasında durur, Peygamber (s.a.v.)’e salavat getirinceye kadar o duadan hiçbir şey Allah katına yükselmez.” Tirmizî, Vitr 352, (486)


1745 - Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasında durur. Bana salat okunmadıkça, Allah'a yükselmez. Beni hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun." Kutubus Sitte - 7300 Dua //DUANIN FAZİLETİ VE VAKTİ


Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur: “Yanında anıldığım kişi bana tam bir salât ü selâm getirmezse o benden değildir, ben de ondan değilim. Allâh’ım! Benimle alâkasını devam ettirenle Sen de alâkanı devam ettir. Benimle alâkasını kesenle Sen de alâkanı kes.” (Deylemî, el-Firdevs, III, 634)

Bu Duaların Bir Çoğu Arapça ve Türkçe Resim / Foto Olarak
Hizmetinize Sununmuştur indirmek için Linki Tıklayın

Et-Tehiyyatu Teşehhüd Duasi   ✪   Et Tahayyitu Bitince Duası-1 Sonraki
                                                           

Et-Tahiyyatu veya Teşehhüd Bitince Okunacak Dualar ✪ ✪ Kaynaklar ve Kısa AçıklamalarPeygamber Efendimize getirilen salavatın şekillerinden bazıları şöyledir:
اَللّٰهُمَّ صَلِّى عَلٰى مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى اٰلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى اِبْرَاهِيمَ وَعَلٰى اٰلِ اِبْرَاهِيمَ اِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ
اَللّٰهُمَّ بَارِكْ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى اٰلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلٰى اِبْرَاهِيمَ وعَلٰى اٰلِ اِبْرَاهِيمَ اِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

"Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin kemâ salleyte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîme inneke hamîdun mecîd. Allâhumme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin kemâ bârakte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîme inneke hamîdun mecîd."

"Allahım! İbrahim'e ve ailesine rahmet ve mağfiret eylediğin gibi, Muhammed'e ve ailesine de rahmet ve mağfiret eyle. Doğrusu sen, övgüye en layık olansın, yücesin. Allahım! İbrahim'e ve ailesine hayır ve bereketler ihsan ettiğin gibi, Muhammed'e ve ailesine de hayır ve bereketler ihsan eyle. Doğrusu sen, övgüye en layık olansın, yücesin." (Buhari, Enbiya, 10)

Ebu Mes'ud el-Bedri’den;

Biz Sa`d İbnu Ubade`nin meclisinde otururken Resulullah (asm) yanımıza geldi. Kendisine, Beşir İbnu Sa`d: "Ey Allah`ın Resulü! Bize Allah Teala Hazretleri, sana salat okumamızı emretti. Sana nasıl salat okuyabiliriz?" diye sordu. Efendimiz şu cevabı verdi:

Şöyle söyleyin; Allahümme salli ala Muhammedin ve ala al-i Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammedin ve ala al-i Muhammedin kema barekte ala al-i İbrahime inneke hamidun mecid.

Allah`ım! Muhammed`e ve Muhammed`in aline rahmet kıl tıpkı İbrahim`e rahmet kıldığın gibi. Muhammed`i ve Muhammed`in alini mübarek kıl. Tıpkı İbrahim`in alini mübarek kıldığın gibi."

(Resulullah ilaveten şunu söyledi): Selam da bildiğiniz gibi olacak

Ebu Humeyd es-Saidi (ra)`den gelen bir rivayet şöyle:

Sahabiler sordular: "Ey Allah`ın Resulü sana nasıl salat okuyalım?

Resulullah (asm): Şöyle söyleyin, dedi: Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema salleyte ala İbrahime ve barik ala Muhammedin ve ala ezvacihi ve zürriyyetihi kema bârekte ala İbrahime inneke hamidun mecid.

Allahım! Muhammed`i zevcelerine ve zürriyetine rahmet kıl, tıpkı İbrahim`e rahmet kıldığın gibi, Muhammed`i zevcelerini ve zürriyetini mübarek kıl, tıpkı İbrahim`i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye layıksın, şerefi yücesin.

Ka`b İbnu Ucre`den gelen bir rivayet de şöyle: "Resulullah (sav) yanımıza gelmişti: Ey Allah`ın Resulü, dedik, sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salat okuyacağız (bilmiyoruz).

Şöyle söyleyin, dedi: Allahümme salli ala Muhammed`in ve ala al-i Muhammedin kema salleyte ala İbrahime inneke hamidun mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala al-i Muhammed, kema barekte ala ali İbrahime inneke hamidun mecid. [1]

Namazda salli barik dualarını okumanın hükmünün farklı olmasındaki sebep ise, farklı zamanlarda, farklı sahabelerin sorularına verilen farklı cevaplar olmasıdır.

Ancak ortak nokta ise hepsinde de, duayı ifade eden salavat sözcüklerinin var olmasıdır.


Dipnot:
  [1] : Buhari, Enbiya, 10 ⇒ Müslim, Hac 425 ⇒ Ebû Dâvûd, Cihad 72 ⇒ Tirmizî, Daavât 45–46
  [2] Buhari, Daavat 33, Enbiya 8; Müslim, Salat 65, 66, 69 (406, 407); Muvatta, Kasru's-Salat 66, 67, (1, 165, 166); Tirmizi, Tefsir, Ahzab, (3218), Vitr, 20, (483); Ebu Davud, Salat 183, (976, 979, 980, 981); Nesai, Sehv 49, 51, 54 (3, 45, 46, 47, 49); bk. Namaz içerisinde okunacak dua ve zikirler. Ebu Abdulmümin, 46-51.  [3Bkz...] Abdurrahman Ceziri. Dört mezhebe göre islam fıkhı- I, Çağrı yayınları. 7. Baskı. İstanbul. 1993. 317 vd.; Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi. 1 / 524 vd

  • İlave bilgi için tıklayınız Sorularla İslamiyet


  • Namaza Başlarken Okunacak Dualar Arapça Metin ve Türkçe Meali Okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek ve değiştirmemek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz.
    Standart Ekran Çözümü: 1024 x 768 | Sistem: Microsoft Edge + Google Chrome ve Mozilla Firefox'da daha verimli çalışmaktadır