بِسْمِ اللهِ اَلْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَنَبِيَّ بَعْدَهُ

Hadis-i Şeriften
✪ Okunacak Dualar Arapça Latince ve Türkçe ✪

(Resûlüm!) De ki (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)

Ebubekir Sıddık'ın duası Ebû Bekir es-Sıddîk (ra.) Resûlullah (s.a)’e: - Bana bir dua öğret de namazımda okuyayım, dedi. O da şöyle buyurdu: Allah’ım! Ben Kendime Çok Zulmettim Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe
اَللّٰهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ [1]

Duanın Latince Okunuşu
Allâhümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîrân ve lâ yeğfiruz-zünûbe illâ Ente feğfirlî meğfiraten min i‘ndike verhamnî inneke Ente-l Ğafûru-r Rahîm

Duanın Türkçe Manası veya Meali
Allah’ım! Ben gerçekten nefsime çok zulmettim, günahları ancak Sen bağışlarsın, beni katından bir mağfiret ile bağışla, bana merhamet et, şüphesiz Sen çok bağışlayansın, çok merhametli olansın.
[1]: Tirmizî, De’avât, 98

Kur'an-ı Kerimden Dualar Hadis-i Şeriften Dualar

✪ Hadis-i Şeriften Okunacak Dualar Arapça Latince ve Türkçe ✪
اَللّٰهُمَّ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَـادَةِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ، رَبَّ كُلِّ شَيْءٍ وَمَلِيكَهُ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي، وَمِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَشِرْكِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِي سُوءاً أَوْ أَجُرَّهُ إِلىَ مُسْلِمٍ

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme Alimel ğaybi veş şehedeti fatıras -semavati vel ardı rabbe kullu şeyin ve melike eşhedu enn la ilahe illa ente euzubike minn şerri nefsi ve min şeytani ve şirk ve en ekterife ala nefsi suen ev Securra ile müslim
Duanın Türkçe Manası veya Meali
“Hiç kimsenin bilemeyeceği ve olup biten her şeyi bilen sensin. Gökleri ve yeri yaratan sensin. Her şeyin ve herkesin hayatını programlayan ve sahibi sensin. Senden başka gerçek ilah olmadığına ben şâhidlik ederim. Benliğimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden sana sığınırım.” Rasûlullah (s.a.v.): “Sabah akşam ve yatağına uzandığında bunları söyle” buyurdu. Sabah ve Akşam Yapılabilecek Dualar Bölüm :14 (Tirmizi, Da'avat, 14) (Bkz.Ebû Dâvûd, Edeb: 27) (Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101/5067; Tirmizî, Deavât, 14/3392)


Ayşe Annemizin (r.aha) Kadir Gecesi Okuduğu Dualari Arapça ve Türkçe
اَللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ، فَاعْفُ عَنِّي

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme inneke Afuvvun Kerimun tuhibbul afve fea'fu anni

Duanın Türkçe Manası veya Meali
Ayşe Annemizin (r.aha) Kadir Gecesi Okuduğu Dualari Allahım! Şüphesiz ki sen bağışlamayı seven, çok bağışlayıcısın çok cömertsin O halde beni de bağışla Tirmizi Deavat -84 - İbn.Mace Dua-5


Abdullah bin Mesud'un (r.a) Bilge Sahabenın Duası Arapça ve Türkçe
اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ إِيمَانًا لَا يَرْتَدُّ وَنَعِيمًا لَا يَنْفَدُ وَمُرَافَقَةَ نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ فِي أَعْلَى جَنَّةِ الْخُلْدِ

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme inni eseluke imanen la yerteddu ve naimen la yenfudu ve murafakate Nebiyyike Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) fi e'ala cennetil khuld

Duanın Türkçe Meali / Anlamı
Allahım! Senden asla sarsılmayan iman bitmez tükenmez nimet ve KHuld cennetin yüksek makamında Senin Nebin Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) arkadaşlık dilerim

İbni Hibban İbni Musud (r.a)'dan Mevkuf olarak rivayet etmiştir Mevarid - s- 604-Rakam - 2436) ⇒ (Ahmed bin.Hambel 1/386 - 400) ⇒ (Nesei Gece ve Gündüz Bölümnde No: - 869) ⇒ Kütüb-üs Sitte 7300 Hadis Dua - Duanın Fazileti ve Vakti - Duanın Keyfiyeti Tirmizî, Cum'a 64, (593)
Halid ibnu'l Velid (r.a) Gece Uykuda Korkarken Okuduğu Dualar ✪ Arapça ve Türkçe
أعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللّهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ، وَانْ يَحْضِرُون

Duanın Latince Okunuşu
Euzu bi kelimeti-llahi-ttemmeti m in ğadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min hezatiş-şeyatine ve en yehdirun

Duanın Türkçe Manası veya Meali
Allah'in eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O'nun gadabindan, ikabindan, kullarinin şerrinden, şeytanlarin vesveselerinden ve (beni kotuluge atan) beraberliklerinden Allah'a sığınırım! (Yukarıda ki Dua) : Ebu Dâvud, (4/12), Muvatta, Si'r 9, (2, 950)


Muaz bin. Cebel (r.a) Duaları Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe
اَللَّهُـمَّ أَعِنِّا عَلَى ذِكْرِكَ، وَشُكْرِكَ، وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Duanın Latince Okunuşu
Allâhümme einnî ala zikrike ve şukrike ve husnu ibadetike
Duanın Türkçe Manası / Meali
Allahım! Seni zikretmek nimetlerine şükretmek ve Sana güzelce ibâdet etmek bana yardım et

Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:
"Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum:
Allâhümme einnî ala zikrike ve şukrike ve husnu ibadetike ⇒ ⇒ Allahım! Seni zikretmek nimetlerine şükretmek ve Sana güzelce ibâdet etmek bana yardım et diye dua et Müslim, Mesâcid 128. ⇒ Ayrıca bk. Müslim, Mesâcid 130-134 ⇒ Ebu Davud, Salât 149, 179 ⇒ Ebu Davud, Vitir 26. ⇒ Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60 ⇒ Nesaî, Sehv 64    ▶️ Açıklama ve Kaynaklar ▶️
  Ebû Bekir es-Sıddîk radıyallahu anh Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: - Bana bir dua öğret de namazımda okuyayım, dedi. O da şöyle buyurdu:
- “Allâhümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîran ve lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente, fağfir-lî mağfireten min indik, ve’rhamnî inneke ente’l-gafûru’r-rahîm:
Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız Sensin. Öyleyse tükenmez lütfünle beni bağışla, bana merhamet et.
Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız Sensin,” de.
Buhârî, Ezân 149 , Daavât 17, Tevhîd 9 ✪ Müslim, Zikir 48


  3392- Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Ebû Bekir: Ey Allah’ın Rasûlü! Sabah ve akşam söyleyeceğim bir şeyi bana öğret. Rasûlullah (s.a.v.) de şöyle buyurdu: De ki:
Allahümme Alimel ğaybi veş şehedeti fatıras -semavati vel ardı rabbe kullu şeyin ve melike eşhedu enn la ilahe illa ente euzubike minn şerri nefsi ve min şeytani ve şirk ve en ekterife ala nefsi suen ev Securra ile müslim
“Hiç kimsenin bilemeyeceği ve olup biten her şeyi bilen sensin. Gökleri ve yeri yaratan sensin. Her şeyin ve herkesin hayatını programlayan ve sahibi sensin.
Senden başka gerçek ilah olmadığına ben şâhidlik ederim. Benliğimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden sana sığınırım.”
Rasûlullah (s.a.v.): “Sabah akşam ve yatağına uzandığında bunları söyle” buyurdu.

Halid ibnu'l Velid (r.a) Gece Korkarken Uyurken Okuduğu Dualar ✪ Arapça ve Türkçe Gece Uyurken Korkanlar için Okunacak Dualar 1801 - Imam Malik'ten rivayete gore, ona şu haber ulaşmistir: "Halid Ibnu'l-Velid (radiyallahu anh), Rasulullah (aleyhissalatu vesselam)'e:
"Ben uykuda iken korkutuluyorum. (Ne yapmami tavsiye buyurursunuz?)" diye sordu. Ona şu tavsiyede bulundu:
Euzu bi kelimeti-llahi-ttemmeti m in ğadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min hezatiş-şeyatine ve en yehdirun "Allah'in eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O'nun gadabindan, ikabindan, kullarinin şerrinden, şeytanların vesveselerinden bana gelmelerinden ve yanımda durmalarından Allah'a sığınırım! de!" Kaynaklar: (Yukarıda ki Dua) : Ebu Dâvud, (4/12), Muvatta, Si'r 9, (2, 950)


    Fadâle İbnu Ubeyd (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) dua eden bir adamın, dua sırasında Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salat ve selam okumadığını görmüştü.
Hemen: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adamı çağırıp: "Biriniz dua ederken,
Allahu Teâlâ'ya hamd u senâ ederek başlasın, sonra Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salât okusun, sonra da dilediğini istesin" buyurdu."     Tirmizî, Daavat 66,(3473, 3475); Ebû Dâvud, Salât 358, (1481); Nesâî, Sehv 48, (3, 44). [1]:


    “…Şüphesiz Allah, çok tevbe eden ve çok temizlenenleri sever.” (Bakara Suresi - 222)
    Rabbiniz şöyle buyurdu Bana dua edin kabul edeyim Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir (Mü'min Suresi - 60)
    "Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı (Musibeti) dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)
    Rasûlullah (a.s) şöyle buyurdu:     Dua ibadetin özüdür Tirmizi, Daavat 1 ve
    “Sıkıntılı ve kederli zamanlarda yaptığı duâları Allah Teâlâ’nın kabul etmesini isteyen kimse, sıkıntısız günlerde çok duâ etsin.” (Tirmizî - Duâ - 9)

  www.eraykitap.com   En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

Copyright Eraykitap ilmin kısa yolu © 2009 - 2025 Tüm hakları saklıdır. - Eraykitap