بِسْمِ اللهِ اَلْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَنَبِيَّ بَعْدَهُ

Hadis-i Şeriften
✪ Okunacak Dualar Arapça Latince ve Türkçe ✪

(Resûlüm!) De ki (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ إِيمَانًا لَا يَرْتَدُّ، وَنَعِيمًا لَا يَنْفَدُ، وَمُرَافَقَةَ نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ فِي أَعْلَى جَنَّةِ الْخُلْدِ [1] اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةِ الْفِرْدَوْسَ أَعْلَى وَحُورٌ عِينٌ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ [2] اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ [3] اَللّٰهُمَّ قِنِي عَذَابَكَ يَوْمَ تُبْعَثُ عِبَادَكَ [4] وَلَا تُخْزِن۪ي يَوْمَ يُبْعَثُونَۙ [5] وَاجْعَلْن۪ي مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّع۪يمِۙ [6]

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme inni eseluke imanen la yerteddu ve nimen yenfedu ve murafakate Nebiyyike Muhammedin (a.s) fi ala cennetin khuld ve cealni min veraseti cennetin naim [1] Allâhumme innî es’elukel cennetil firdevse ala ve hurun iyin [2] Allahumme inni eselukel cennete ve euzubike minen nar [3]
Allahumme kini azebeke yevme tubasu ibadeke [4] vela tuhzini yevme yubasun [5] ve cealni min veraseti cennetin naim [6]

Duanın Türkçe Meali / Manası
Allahım! Senden asla sarsılmayan iman bitmez tükenmez nimet ve Huld cennetin yüksek makamında Senin Nebin Muhammed (s.a)'e arkadaşlık dilerim [1] Allahım!Senden cennetin en yüksek yeri olan Firdevs'i ve huri i'yin dilerim [2] Allahım! Senden cenneti dilerim ve cehennemden sana sığınırım." [3] 104- (13/6) Üç kere:"Allahım! Kullarını yeniden dirilteceğin o günde beni azabından koru [4] (İnsanların) dirilecekleri gün, beni mahcup etme Beni, [5] Naîm cennetinin vârislerinden kıl. [6]

[1]: (Müsned, IV/234) İbn.Hibban 2436 ⇒ - Ahmed bin Habel 1/386-400 ⇒ - Nesei 869
[2]: Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155 ⇒ Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)
[3]: Sahih-i İbn-i Mâce (2/328)
[4]: Ebu Dâvud, lafzıyla (4/311) > Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/143)
[5]: (Şuarâ Suresi - 85 - 87)
✪ Hadis-i Şeriften Okunacak Dualar Arapça Latince ve Türkçe ✪


    ▶️ Açıklama ve Kaynaklar ▶️
  Allah’tan istediğiniz zaman Firdevs’i isteyiniz. Muhakkak ki o, cennetin ortası ve en yüksek yeridir. Onun üstü Rahmanın arşıdır ki cennet ırmakları oradan kaynar.” (Buharî, Tavhid, 22; Müslim, İmare, 46)

Abdullah b. Abbas, “Cennetin hiçbir nimeti dünyanınkine benzemez, yalnız bir isim benzerliği vardır.” (Kur'an ve Sünnette kısmen anlatılanın dişında Cennet nimetleri nasıl anlatılır) “Ne bir göz görmüş, ne bir kulak işitmiş ve ne de bir kimsenin aklından, hayalinden geçmiştir.” (bk. Buhari, Bed'ü'l-Halk 8; Müslim, Cennet 2) 'Cennet' kavramını hayalimizde canlandırdığımızda nice güzelliklerin bir arada buluştuğu ve sayısız nimetlerin orada bulunanlara zahmetsizce istenildiği kadar verilebileceği bir yer olarak düşünebiliriz. Halbuki bizim bu betimlemeye çalıştıklarımızın yanında Allah (c.c)'un salih kulları için hazırladığı inciden, kırmızı yakuttan ve yeşil zümrüt gibi pek kıymetli elmaslardan hazırladığı köşkler gibi nice nimetleri ve ikramlıkları da vardır. Öyle ki cennet nimetlerinin akıl ile kavranamayacak kadar güzel olduğunu Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), hadiste şöyle anlatmaktadır: "Cenâb-ı Hak buyuruyor ki: Sâlih kullarım için ben, cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve insanın kalbinden bile geçmeyen nice nimetler hazırladım." (Buhârî, “Tefsîr”, sûre 32; Müslim, “Cennet”, 1; Tirmizî, “Tefsîr”, sûre 32) Kur'ân-ı Kerîm'i ele aldığımızda onun cenneti ve cennetlikleri şu şekilde tasvir ettiğini görmekteyiz: Cennet, genişliği göklerle yer kadar olan (Âl-i İmrân 3/133) yakıcı sıcağın da dondurucu soğuğun da görülmeyeceği bir yerdir. (el-İnsân 76/13) Temiz su, tadı bozulmayan süt ve süzme bal ırmaklarının yer aldığı cennette (Muhammed 47/15), suyu zencefille kokulandırılmış tatlı su pınarı (selsebîl) (el-İnsân 76/18) ve sonunda misk kokusu bırakan bir içecek de vardır. (el-Mutaffifîn 83/25-26) Cennet içeceği baş ağrıtmayan, sarhoş etmeyen, içenlere zevk bahşeden ve bembeyaz bir kaynaktan çıkan (es-Sâffât 37/45-47) bir içecektir. İçildiği zaman sarhoş etmediği gibi ne baş dönmesi yapar (el-Vâkıa 56/19), ne günah işlemeye iter, ne de saçmalatır (et-Tûr 52/23). Cennette türlü meyveler, hurmalıklar, nar ağaçları (er-Rahmân 55/68), bağlar (en-Nebe’ 78/32), dikensiz sedir ağaçları, salkımları sarkmış muz ağaçları (el-Vâkıa 56/28-29), çeşit çeşit kuş etleri (el-Vâkıa 56/21) bulunur. CENNET KAPISININ İSİMLERİ NELER? 8 KAT CENNET KAPISI İSİMLERİ

  1. Cennetü'l-me'vâ (şehit ve müminlerin barınağı ve konağı olan cennet),
  2. Cennet-i adn (ikamet ve ebedîlik cenneti),
  3. Dârü'l-huld (ebedîlik yurdu),
  4. Firdevs (her şeyi içine alan cennet bahçesi),
  5. Dârü's-selâm (esenlik yurdu),
  6. Dârü'l-mukame (sonsuza dek kalınacak yer),
  7. Cennâtü'n-naîm (nimetlerle dolu cennetler),
  8. El-makamü'l-emîn (güvenli makam).
  9. https://www.yasemin.com/masiva/haber/2953374-cennete-goturen-faziletli-zikir-ve-dualar-cennete-gitmek-icin-ne-yapmaliyiz    Fadâle İbnu Ubeyd (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) dua eden bir adamın, dua sırasında Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salat ve selam okumadığını görmüştü.
Hemen: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adamı çağırıp: "Biriniz dua ederken,
Allahu Teâlâ'ya hamd u senâ ederek başlasın, sonra Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e salât okusun, sonra da dilediğini istesin" buyurdu."     Tirmizî, Daavat 66,(3473, 3475); Ebû Dâvud, Salât 358, (1481); Nesâî, Sehv 48, (3, 44). [1]:


    “…Şüphesiz Allah, çok tevbe eden ve çok temizlenenleri sever.” (Bakara Suresi - 222)
    Rabbiniz şöyle buyurdu Bana dua edin kabul edeyim Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir (Mü'min Suresi - 60)
    "Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı (Musibeti) dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)
    Rasûlullah (a.s) şöyle buyurdu:     Dua ibadetin özüdür Tirmizi, Daavat 1 ve
    “Sıkıntılı ve kederli zamanlarda yaptığı duâları Allah Teâlâ’nın kabul etmesini isteyen kimse, sıkıntısız günlerde çok duâ etsin.” (Tirmizî - Duâ - 9)

  www.eraykitap.com   En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

Copyright Eraykitap ilmin kısa yolu © 2009 - 2025 Tüm hakları saklıdır. - Eraykitap