ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !           En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
Konularına Göre Dua Meali veya Dua Fihristi
Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mü'min Suresi - 60)
Gayri müslime, zalime, münafığa müşrik ve kafire dua edilir mi? İslam düşmanı birine öldükten sonra dua edilir mi? Yasin Suresi ve rahmet okunur mu?..
Kimlere Dua Edilmez veya Dua Etmemeliyiz


 • İslâm'ın tamamını, bir kısmını veya bir hükmünü inkâr eden veya hafife alan, alaya alan kimseler müslüman sayılmayacaklarından böyle kimselere hayatlarında "Allah râzı olsun" gibi dua türünden şeyler söylenmez. Ancak "Allah sana hidâyet etsin" şeklinde dualar yapılabilir.
  Yine bu tür insanlar vefat ettiklerinde "Allah rahmet etsin" de denilmez.
  Bunların cenaze namazları kılınmaz. Bilindiği gibi, cenaze namazı ölüye yapılan duadan ibarettir.
  Cenaze namazı, bazılarımızın zannettiği gibi, her ölene namaz kılınmaz; müslümana cenaze namazı kılınır.

  Cehennemlik oldukları anlaşıldıktan sonra akraba dahi olsalar, müşrikler için mağfiret dilemek Peygambere ve mü'minlere yaraşmaz." (Tevbe Suresi - 113)
  Ibn Abbas:
  "Mü'minler kâfir olarak ölmüş yakınlarına dua ediyorlardı. Bunu yasaklayan âyet (Tevbe Suresi - 113) geldi, onlardan duayı kestiler. Ama bu âyet onların, hayatta olan kâfirlere dua etmelerini yasaklamıyordu." demiştir. (Kurtubî, Tevbe Suresi - 113 . ayetin tefsiri)
  Ancak "Allah sana hidâyet etsin" veya "Allah sana hidâyet versin" şeklinde dualar yapılabilir.
  [1]


  "Onlardan ölen kimsenin namazını sakın kılma! Mezarı başında da durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Rasulünü inkâr ettiler...." (Tevbe Suresi - 84)


  "Onlara ister bağışlanma dile, ister dileme, farketmez. Onlara yetmiş defa bağışlanma dilesen de Allah onları asla bağışlamayacaktır. Bu, onların Allah'ı ve Rasulünü inkâr etmesinden ötürüdür. Allah fasıklar güruhuna hidayet vermez." (Tevbe Suresi - 80) • İbrahim: Selâm sana (esen kal) dedi, Rabbimden senin için mağfiret dileyeceğim. Çünkü O bana karşı çok lütufkârdır. (Meryem Suresi - 47)


  İbrahim'in babası için af dilemesi, sadece ona verdiği sözden dolayı idi. Ne var ki, onun Allah'ın düşmanı olduğu kendisine belli olunca, ondan uzaklaştı. Şüphesiz ki İbrahim çok yumuşak huylu ve pek sabırlı idi (Tevbe Suresi- 114)

  Kaynak:
  [1]: Ayrıca bkz.
  Gayri müslime, zalime, münafığa ve kafire dua edilir mi? İslam düşmanı birine öldükten sonra dua etmenin, Yasin okumanın, rahmetle anmanın hükmü nedir?..
  Önceki Sayfa
  Fihrist
  Sonraki Sayfa
 • Kullarım sana, Beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar (Bakara Suresi - 186)