ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !           En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
Konularına Göre Dua Meali veya Dua Fihristi
Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mü'min Suresi - 60)
★ ⇒   Ramazân-ı Şerîfte İftar Duaları / Oruçlunun iftar vakti duaları
 • Muaz ibni Zühre Radiyallâhu Anh anlatıyor: Bana ulaştı ki, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem iftar ettiği zaman şu duayı okurdu:

 • الَلَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ

 • Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.
  Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum (Ebû Dâvûd Savm: 22)

 • Ramazân-ı Şerîfte İftar Duaları / Oruçlunun iftar vakti duaları
  Oruçlunun iftar vakti duası kabul olunacağından, o saatte dua etmesi de sünnettir. Nitekim: Mervan ibni Salim, ibni Ömer Radiyallâhu Anhümadan naklediyor: Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi: “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) iftar ederken:

 • ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ اْلاَجْرُ اِنْ شَاءَ اللّٰهُ

 • Zehebez zameu vebtelleti-l uruka vesebete-l ecru inşaAllah
  Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah sevap kesinleşti. (Ebû Dâvûd Savm: 22 ⇒ İbn Mâce, Sıyâm, 48)

 • Ramazân-ı Şerîfte İftar Duaları / Oruçlunun iftar vakti duaları
  Oruçlunun iftar vakti duası kabul olunacağından, o saatte dua etmesi de sünnettir. Nitekim: İbni Abbas (Radıyallahu Anhümâ)dan gelen rivayette ise Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) iftar vakti şöyle dua ederdi:

 • اَللَّهُمَّ لَكَ صُمْناَ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْناَ فَتَقَبَّـــلْ مِنَّا اِنَّكَ اَنْتَ السّــَمِيعُ الْعَـــلِيمُ

 • Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke Sumte's-semiu'l-âlim
  Allahım! Senin için oruç tuttum. Sana iman ettim. Sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim. Bizden bunu kabul buyur. Şüphesiz Sen, her şeyi işiten ve bilensin (İbn Mâce, Sıyâm, 48; ⇒ İbn Kayyim, Zâdü'l-Meâd, II, 52 ⇒ Ayrıca Bkz..Nevevî, el-Ezkâr)

 • Ramazân-ı Şerîfte Yapılacak Duaları / Oruçlunun Yapacağı Duaları
  3472- Zührî (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Ramazan ayında bir kere “Sübhanallah” demek diğer aylarda söylenecek bin sübhanallah’tan daha üstün ve değerlidir.
  Ömer (Radıyallâhu Anh)’dan rivayete göre Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):

 • Sünen-i İmam Tirmizi Hadis-i Şerif Şerhi ve Meali Abdullah Parlıyan Dua Bölümü - Bölüm -62


 • “Ramazan-ı şerifte Allah-u Te’âlâ’yı zikreden affedilmiştir. Onda bir şey isteyen ise hüsrana uğramaz.” buyurdu.
  Beyhakî, Şu’abu’l-îman, No:3355, 5/235-236; ⇒ Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl: 8/464, No:23676 ⇒ Heysemî, Mecma’u’z-zevâid:3/143


  Âişe (Radıyallahu Anha)’dan rivayet edildiği üzere Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: Ramazânda her kim) tehlîl yahut tesbîh veya tekbîr getirecek olursa, (gün, gece) perde(si)yle örtününceye kadar sevabını yazmak üzere onları yetmişbin melek karşılar.
  Beyhakî, Şu’abu’l-îmân, no:3319, 5/212-213, ⇒ İbni Adiyy, el-Kâmil, 2/547-548 ⇒ Zehebî, el-Mîzân, 1/391 ⇒ Süyûtî, ed-Dürrü’l-mensûr,1/437; ⇒ Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl, no:23630, 8/455


  سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلَا اِلَهَ اِلَّا اللَّهُ، وَاللَّهُ اَكْبَرُ
 • SubhanAllahi vel hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu Ekber
  Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür (Duanın Kaynak: Tirmizi: Daavat, 60) • Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

  “Herhangi bir Müslüman oruç tutar da, iftar anında:

  يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ اَنْتَ اِلٰهِى لٰا اِلٰهَ غَيْرُكَ اغْفِرْ لِى الذَّنْبَ الْعَظِيمَ فَاِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذَّنْبَ الْعَظِيمَ اِلاَّ الْعَظِيمُ

 • Yâ Azîm! Yâ Azîm! Ente ilahî lâ ilahe gayrukeğfirli’z-zenbe’l-azîm fe innehu lâ yeğfiru’z-zenbe’l-azîm illel azîm
  ‘Ey büyük (Allah)! Ey büyük (Allah)! Benim ilâhım ancak Sensin. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Benim için büyük günahlarımı bağışla, zira şu muhakkak ki büyük günahı (Senin gibi) Büyükten başkası mağfiret edemez’ derse, mutlaka annesinin, kendisini doğurduğu gündeki gibi günahlarından sıyrılır.
  Bunu çocuklarınıza öğretin, zira muhakkak bu, Allâh-u Te’âlâ’nın ve Rasûlü’ nün sevdiği bir kelimedir. Allâh-u Te’âlâ bununla (dua edenin) dünya ve âhiret işlerini yoluna koyar.”
  İbni Asakir, Tarih-u Medinet-i Dimeşk, No:6761, 54/238; ⇒ Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl, No:24400, 8/614; ⇒ Ali el-Üchûrî, Fedâil-ü şehr-i ramazan, sh:128


 • Abdullâh ibn-i Amr ibn-i Âs (Radıyallâhu Anhümâ) iftar açarken şu duayı yapardı:
  الَلَّهُمَّ اِنىِّ اَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِى وَسِعَتْ كُلَّ شَىْءٍ اَنْ تَغْـــــفِرَ لىِ ذُنُـــوبِى

 • “Ey Allâhım! Her şeyi kaplayan rahmetinle benim için günahlarımı bağışlamanı diliyorum.” (İbni Mâce) • Ebu’l-Âliye (Radıyallâhu Anh) şöyle demiştir: İftar vakti her kim:

 • اَلْحَمْدُ ِللَّهِ الَّذِى عَلاَ فَقَهَرَ وَاْلحَمْدُ ِللَّهِ الَّذِى نَظَرَ فَخَبَرَ وَالْحَمْدُ ِللَّهِ الَّذِى مَلَكَ فَقَدَرَ وَالْحَمْدُ ِللَّهِ الَّذِى يُحْيِى الْمَوْتٰى

 • Bütün hamdler, yüce olan ve kahreden; dilediğini zorla da olsa yaptıran Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur.
  Bütün hamdler, (her şeyi) görüp bilen Allâh-u Te’âlâ’ya aittir.
  Bütün hamdler, (her şeye) sahip olan ve gücü yeten Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur.
  Bütün hamdler, ölüleri dirilten Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur” derse, anasının onu doğurduğu günkü gibi günahlarından çıkar.
  Artık bunca müjdeyi duyan oruçlu kul, oruç saatlerini, özellikle de günahlarının dahi yazılmadığı iftara yakın anlarını zikir ve dua ile değerlendirmelidir.
  Nitekim: Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki Allâh-u Azze ve Celle hafeza (yazıcı) meleklerine: ‘Oruçlu kullarıma ikindiden sonra bir günah yazmayın’ diye vahyeder.” (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl)

 • يَا اَرْحَــــمَ الرَّاحِمِيــــــنَ
  “Ey merhametlilerin en merhametlisi!” İkinci on günde:
  يَا غَفَّــــــــارَ الذُّنُــــوبِ
  “Ey tüm günahları çokça bağışlayan!” Üçüncü on günde:
  يَا مُعْـتِـــــقَ الـرِّقَــــابِ
  “Ey boyunları (cehennemden) âzâd eden!” zikirlerini okumayı müstehap görmüşlerdir.
         
  Önceki Sayfa
  Fihrist
  Sonraki Sayfa
 • Kullarım sana, Beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar (Bakara Suresi - 186)