ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !           En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir
Konularına Göre Dua Meali veya Dua Fihristi
Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mü'min Suresi - 60)
Sıkıntı ve herhangi bir musibet geldiği anda Anında Okunacak Arapça ve Türkçe Dualar
1 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ
 • Ve le nebluvennekum bi şey’in minel havfi vel cûi ve naksın minel emvâli vel enfusi ves semerât(semerâti), ve beşşiris sâbirîn(sâbirîne). Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû
  innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).
  Ulâike aleyhim salâvâtun min rabbihim ve rahmetun ve ulâike humul muhtedûn(muhtedûne).

  Ve sizi mutlaka korku ve açlıktan ve mal, can ve ürün eksikliğinden imtihan ederiz. Ve sabredenleri müjdele. Onlar ki, kendilerine bir musîbet isabet ettiği zaman: “Biz muhakkak ki Allah içiniz (O’na ulaşmak ve teslim olmak için yaratıldık) ve muhakkak O’na döneceğiz (ulaşacağız).” derler. İşte onlar (dünya hayatında Allah’a mutlaka döneceklerinden emin olanlar) ki Rab’lerinden salâvât ve rahmet onların üzerinedir. İşte onlar, onlar hidayete ermiş olanlardır.
  ⇒ (Bakara Suresi -155 -156) • 2 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Musibetin gelmesini Engelleyen dua: .. Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.

  بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَىْءٌ فِى الْأَرْضِ وَلاَ فِى السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

  Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâ ismihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hü ves semiül âlim
  Allah'ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O her şeyi işitir ve her şeyi bilir.


  ⇒ Müslim, Zikr, 37 (2698) ⇒ (Ebu Davud, Edeb, 101)


  3 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Musibetin gelmesini Engelleyen dua: .. Hasta veya Belaya Uğramış Bir Kimseyi Görünce Okunur Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.

  اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِى عَافَانِى مِمَّا ابْتَلاَكَ بِهِ وَفَضَّلَنِى عَلَى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضِيلاً

  El-hamdülillâhillezî âfânî mimebtelâke bihî ve feddalenî alâ kesîrim mim men khaleka tefdîilan
  Sana verdiği bu musibetten beni afiyette kılan ve beni birçok yarattıklarına karşı üstün kılan ve nimetlerle donatan Allah’a hamdolsun” derse yaşadığı sürece o dertten kurtulmuş olur.

  Not: Ebû Cafer, Muhammed b. Ali’den şöyle dediği rivâyet edilmiştir: “Özürlü kimseyi gördüğü zaman Allah’a sığınır bunu içinden yaparlar özürlü kimseye duyurmaz.” [(Tirmizi, Daavat, 3431)]  Hz. Ömer bin Hattâb (Radıyallahu Anh)’dan rivayet ile Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
  “Her kim musibete uğramış birisini görürde:
  El-Hamdü lillahillezi âfânî mimmebtelâke bihi ve feddalanî alâ kesîrın mimmen haleka tafdîlâ.
  (Mealen: Seni Müptela kıldığı şeyden bana afiyet veren ve yarattığı çok kimseler üzerine beni üstün kılan Allah’a hamd olsun.)
  derse, yaşadığı sürece o bela ona dokunmaz.“ (Tirmizi, Daavat, 3431)
  Bir rivayette ise: “O dert ne olursa olsun, (o dua) mutlaka onu ondan muhafaza eder.” buyrulmuştur.


  Mesela yolda giderken bir kör, topal, eli veya ayağı kesik, felçli vb… dertli gördüğü zaman böyle dua etmelidir.
  Bu dua sebebiyle Allah’u Teala, o derdi ölünceye kadar o kişiye göstermez.
  Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dua da
  "…üstün kılan…" kısmında kişinin kendisini kibir değil tam tersi şükür duyguları ile ifade etmelidir.
  Zira belanın olmayışı da bir nimettir ve her nimet şükrü gerektirir.
  Bunun dışında unutulmaması gereken önemli bir noktada şudur ki:
  "Hiç bir kul Allah’u Teala’dan daha merhametli değildir.
  " Bela ve Müsibete düçar olmuş bir kardeşimizi gördüğümüzde onun haline acımak değil tam tersi ona yardım etmemiz bizim vazifemizdir.

  Zira unutmamalıyız ki bu derdi ona veren Allah’u Teala’dır.
  Bu dert ve musibet O kişinin hem dünyası, hemde ahireti için bir imtihan ve rahmet vesilesidir.
  Bizler üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli, Rabbimizin bizi kaldıramayacağımız yüklerle yüklememesine ve bu şekilde imtihan etmediği için şükretmeliyiz.
  Örneğin sakat kalmak çok ağır bir imtihan olmakla birlikte sabrı zor ancak mükafatı çok büyüktür.
  Sakat birini gördüğümüzde eğer yardıma ihtiyacı varsa yardım etmeli, ancak onun sakatlığına acımamalı (ve bu hastalığından şifa bulması ve sabır vermesi için Allah’a Dua etmeli)yiz.
  Rabbimizin bizi sakat bırakmama nimeti için şükretmeli ve kaldıramayacağımz imtihandan Allah’a sığınmalıyız. Allahu Alem işte bu dua bu amaçladır.


  Bela ve Musibet Gelince Okunacak Dua Ebu Hüreyre (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edildiğine göre Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Başınıza gelen bir musibet için, hatta ayakkabınızın bağcığı için bile: ‘İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci’ûn. (Mealen: Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz!)’ deyiniz; Zira o da bir musibettir.“(İbni Sünnî, Amelül-Yevm, 354)


  4 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Hasta veya Belaya Uğramış Bir Kimseyi Görünce Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.

  مَا شَاء اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ

  MâşâAllâhü lâ kuvvete illâ billâh     ⇒     ⇒ Allah Teâlâ'nın dilediği olur. Kuvvet ancak Allah'ındır. (Kehf Suresi - 39)  5 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Hasta veya Belaya Uğramış Bir Kimseyi Görünce Okunur Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.


  İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Allâhumme indeke ahtesibü musîbetî fe’cürnî fîhâ ve ebdilnî bihâ khayran minhâ
  Biz Allah’a aitiz ve her an O’na dönmekteyiz. Allahım! Bu musibetimde bana mükâfat lutfeyle! Sonra da bundan daha hayırlısını ihsan et! (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 6/317)
  6 - ) ★ ⇒   Musibetle karşılaşınca okunacak dualar. Hasta veya Belaya Uğramış Bir Kimseyi Görünce Okunur Sıkıntı ve Musibet Anında Okunan Kısa Dualar.


  Talk İbni Habib (Radıyallahu Anh)dan rivayet dildiğine göre bir kere Bu’d Derda (Radıyallahu anh) a bir adam gelerek “Ey Ebe’d-Derda! Evin yandı” dedi. O da “Hayır yanmadı.
  Ben Resulüllah’dan bir takım kelimeelr öğrendim ki, onları gündüzün evvelinde söyleyene akşama kadar hiçbir musibet vurmaz, günün sonunda okuyana ise sabahlayıncaya kadar hiçbir felaket gelmez. Bende bugün bu kelimeleri okuduğum için Allah’u Teala bana bunu yapmaz.”
  Buyurdu. Sonra gidip baktıklarında evin etraındakilerin yandığı halde eve hiçbir şey olmadığı görüldü.  DUANIN MANASI “Ey Allahım! Sen, benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Ancak sana güvendim ve sen büyük olan arşın Rabbisin. Allahu Teala ne dilerse o olur; ne dilemezse o olmaz. Günahlardan dönüş ve ibadetlere kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’u Teala’nın yardımıyladır. Şüphesiz Allah’u Teala’nın her şeye gücünün yettiğini ve her şeyi ilmen kuşattığını biliyorum. Ey Allahım! Nefsimin şerrinden ve alın saçından tutmuş olduğun her canlının şerrinden sana sığınırım. Şüphesiz ki, Rabbim dosdoğru bir yol üzeredir.”

  İbni Sünni, Amelü’l-Yevmi ve’l-Leyle: 25 H. No: 57; ⇒ Beyhaki, El-Esma ve’s Sıfat, no: 163; ⇒ Nevevi, Ezkar 77)  Önceki Sayfa
  Fihrist
  Sonraki Sayfa
 • Kullarım sana, Beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar (Bakara Suresi - 186)