ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !     En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

"Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)
  ✪   Konularına Göre Dua Fihristi   ✪   Arapça ve Türkçe
"(Resûlüm!) De ki: (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)
click to collapse contents
 

  ✪   Hilal Görünce   Okunacak Dualar   ✪   Arapça ve Türkçe
اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ علَيْنَا بِالأَمْنِ والإِيمَانِ ، وَالسَّلامَةِ والإِسْلامِ ، رَبِّي ورَبُّكَ اللَّه
 • Latince okunuşu :
  Allahumme ehillehu aleyna bilemni vel imani ves selameti vel islami Rabbiii ve Rabbukellah
  Türkçe Meali (anlamı)
  Allahım bu hilali bizim için her türlü korkulardan emniyet imanımızda sebat hastalık ve belalardan selamet ve İslam üzere devam vesilesi kıl Benim Rabbim de senin Rabbin de Allahtır [1] •  


  Kaynak ve Kısa Açıklamalar

  اَلْحَمْدُ للّهِ الَّذِى ذَهَبَ بِشَهْرِ كَذا، وَجَاءَ بِشَهْرِ كَذَا
  Katâde (rahimehullah)'ye ulaştığına göre, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) hilâli görünce şu duayı okurmuş: "Hayırlı ve istikametli bir hilal (devresi diliyorum)" Bunu üç kere söyledikten sonra, "Seni yaratan Allah'a inandım"Bunu da üç kere tekrar ettikten sonra: " Ayını çıkarıp Ayını getiren Allah'a hamdolsun" dermiş" [Ebû Dâvud, Edeb 111 (5092)] 1228-424 Talha ibni Ubeydullah (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) hilali gördüğü zaman şöyle dua ederdi:
  “Allah’ım bu hilali bizim için her türlü korkulardan emniyet, imanımızda sebat, hastalık ve belalardan selamet ve İslam üzere devam vesilesi kıl. Benim Rabbim de senin Rabbin de Allah’tır. Bu ay üzerimize hayırlı ve uğurlu olsun.”   ✪   [1] : (Tirmizi, Dua, 50)


  3451-Talha b. Ubeydullah (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v), hilali gördüğü zaman şöyle duâ ederdi: “Allah’ım bu ayı bizim üzerimize bereket, iman, selamet ve İslam üzere doğdur. Ey Hilâl benimde seninde Rabbin Allah’tır.” Müsned: 1324 Sunen-i Tirmizi: Tercüme Abdullah Parlıyan:..:Dua Bölümü..:bölüm: 51 hilal görüldüğü zaman nasıl duâ edilir?


  “Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber lâilâhe illâllah
  Allahumme ehlilhû aleynâ bi’l-emni ve’l-îmâni ve’s-selâmeti ve’l-islâm”
  Allah en büyüktür. Allah’tan başka İlah yoktur. Allahım ayı bize güven, huzur ve İslâm ile geçir
  Allah büyüktür, Allah büyüktür, hamd Allah’a mahsustur, Allah’a dayanmaktan başka kudret kuvvet yoktur. Allah’ım! Senden bu ayın hayrını istiyorum, kaderin şerrinden ve mahşer gününün şerrinden sana sığınıyorum.” (İbn Hanbel, V, 329)

  Konularına Göre Dua Meali veya Konularına Göre Dua Fihristi Arapça Latince Okunuşları ve Türkçe Anlamları Okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek ve değiştirmemek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz. ve Dağıtabilirsiniz..

  En iyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir   Eraykitap

      Konularına Göre Dua Fihristte ki Duaların Arapça ve Türkçe olarak   ✪   Resimleri / Fotoğrafları var idirmek için Tıklayın