ErayKitap Web Sitesine Hoş Geldiniz !     En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

"Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)
  ✪   Konularına Göre Dua Fihristi   ✪   Arapça ve Türkçe
click to collapse contents
 

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ إِيمَانًا لَا يَرْتَدُّ، وَنَعِيمًا لَا يَنْفَدُ، وَمُرَافَقَةَ مُحَمَّدٍ (عليه السلام) فِي أَعْلَى جَنَّةِ الْخُلْدِ
 • Latince Okunuşu
  Allahumme inni eseluke imanen la yerteddu ve naimen la yenfudu ve murafakate Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) fi e'ala cennetil khuld
  Türkçe Meali (Manası) Abdullah bin Mesud'un (r.a) Duası
  Allahım! Senden asla sarsılmayan iman bitmez tükenmez nimet ve KHuld cennetin yüksek makamında Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) arkadaşlık dilerim [1]

 • Ebubekir Sıddık (r.a) | Asiye Annemiz (r.a) | Aişe Annemezi (r.a) | Abdullah bin.Mesud (r.a) | Muaz bin. Cebel (r.a)

   
   
  En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir


   

   
  Abdullah bin Mesud'un (r.a) Duası
  اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ إِيمَانًا لَا يَرْتَدُّ، وَنَعِيمًا لَا يَنْفَدُ، وَمُرَافَقَةَ مُحَمَّدٍ (عليه السلام) فِي أَعْلَى جَنَّةِ الْخُلْدِ

  1746 - İbnu. Mes'ud (r.a) anlatıyor: Resûlullah (a.s) Ebû Bekir Ömer (r.anhümâ) beraber otururlarken ben namaz kılıyordum. (Namazı bitirip) oturunca, Allah'a sena ile zikretmeye başladım ve arkasından Rasûlullah (a.s)'a salât okuyarak devam ettim. Sanra kendim. için duada bulundum Allahumme inni eseluke imanen la yerteddu ve naimen la yenfudu ve murafakate Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) fi e'ala cennetil khuld Allahım! Senden asla sarsılmayan iman bitmez tükenmez nimet ve KHuld cennetin yüksek makamında Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) arkadaşlık dilerim (Bu tarzımı beğenmiş olacak ki) Rasûlullah (a.s) İste! İstediğin veriliyor İste! İstediğin veriliyor'' dedi [1] : İbni Hibban İbni Musud (r.a)'dan Mevkuf olarak rivayet etmiştir Mevarid - s- 604-Rakam - 2436) ⇒ (Ahmed bin.Hambel 1/386 - 400) ⇒ (Nesei Gece ve Gündüz Bölümnde No: - 869) ⇒ Kütüb-üs Sitte 7300 Hadis Dua - Duanın Fazileti ve Vakti - Duanın Keyfiyeti Tirmizî, Cum'a 64, (593)

  ABDULLAH BİN MESUD’UN (R.A.) OKUDUĞU SALAVAT
  Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) güzide sahabilerinden, Kur’an tercümanı Abdullah bin Mesud’un (r.a.) okuduğu rivayet edilen salavat…
  اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ صَلاَتَكَ، وَرَحْمَتَكَ، وَبَرَكَاتِكَ عَلٰى سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ، وَإِمَامِ الْمُتَّقِينَ، وَخَاتَمِ النَّبِيِّينَ، مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ، إِمَامِ الْخَيْرِ، وَقَائِدِ الْخَيْرِ، وَرَسُولِ الرَّحْمَةِ، اَللّٰهُمَّ ابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا، يَغْبِطُهُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَالْآخِرُونَ، اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ، وَعَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اَللّٰهُمَّ بَارِكْ عَلٰى مُحَمَّدٍ، وَعَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ»

  Anlamı:
  Allah’ım! En güzel salâtlarını, bereketlerini, rahmetini rasullerin efendisi, takvâ sahiplerinin imamı, peygamberlerin sonuncusu olan, kulun, rasûlün, hayırların imamı ve kumandanı, rahmet peygamberi Efendimiz Muhammed’i (s.a.v) bize sâyebân eyle!
  Allah’ım! O’nu, öncekilerin ve sonrakilerin gıpta ettiği Makâm-ı Mahmûd’a ulaştır.
  Allah’ım! Efendimiz İbrâhim’e salât eylediğin gibi Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âline de salât eyle! Şüphesiz Sen her türlü hamde lâyık, son derece şeref ve izzet sahibisin!
  Allah’ım! Efendimiz İbrâhim’e bereketler ihsân eylediğin gibi Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âline de bereketler ihsân eyle! Şüphesiz Sen her türlü hamde lâyık, son derece şeref ve izzet sahibisin!
  Not: Bu salâtı yapan Abdullah b. Mes’ûd (r.a.), Rasûlullah’a salât ederken onu güzelleştirmemizi tavsiye etmiş ve kendisi örnek olmuştur. Onun bu ictihadı üzerine tarih boyunca binlerce salât tertîb edilmiştir. Salavat: İbn Mâce, Sünen, I, 293, nr.906; Ebû Bekir San’ânî, Musannıf, II, 213, nr. 3109 Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

  ABDULLAH BİN MESUD’UN (R.A.) KISACA HAYATI
  Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh ilk müslümanlardan ve ashâb-ı kirâmın ilim ve fazilet bakımından önde gelenlerindendir. Künyesi Ebû Abdurrahman’dır. Müslüman olduğu günden itibaren Hz. Peygamber’in yanından ayrılmamış ve ona hizmetten zevk almıştır.

  Abdullah İbni Mes’ud zayıf, nahif bir kişi idi. Tatlı bir sesi, sevimli bir yüzü vardı.
  Müslüman olduğunda müslümanların adedi çok azdı. Açıktan Kur’an okuyamaz ve Kâbe’de namaz kılamazlardı.
  Abdullah bu duruma bir son vermek istedi.
  Bazı müslümanların karşı çıkmasına aldırış etmeden, müşriklerin ileri gelenlerinin Kâbe çevresinde toplu halde bulundukları bir sırada yüksek sesle Kur’an okumaya başladı.
  Görmek ve duymak istemedikleri bu hâl karşısında müşrikler Abdullah İbni Mes’ûd’u cezalandırmak istediler ve onu İslâm’dan dönmeye zorladılar. Ancak o direndi.
  Kureyş müşrikleri ilk darbeyi bir anlamda Abdullah İbni Mes’ûd’dan yediler. Ancak ona da Mekke’de rahat vermediler.
  O, Medine’ye hicret edip Muâz İbni Cebel’in yanına sığındı. Hz. Peygamber’in hicretinden sonra, Medine’de yerleşti ve Hz. Peygamber’in maiyyetinden hiç ayrılmadı. Bütün harblere katıldı. Hz. Peygamber, onun Kur’an okuyuşunu dinlemekten zevk alırdı.


  HADİS BİLGİSİNE RAĞMEN RİVAYETLERDE TİTİZ DAVRANIRDI
  Tefsir, hadis ve fıkıh ilimlerinde engin bilgisiyle kendisinden sonraki âlimlere hocalık etmiştir. Özellikle Kûfeli âlimler onun rivâyet ve görüşleri istikâmetinde fıkhî görüşler ortaya koymuşlardır.
  Hz. Peygamber’e yakınlığı sebebiyle elde ettiği engin hadis bilgisine rağmen, rivâyet konusunda oldukca titiz davranırdı.
  Kendisinden 848 rivâyet bize intikal etmiştir. 64 hadisi hem Sahîh-i Buhârî hem de Sahîh-i Müslim’de yer alırken, 21 rivâyetini sadece Buhârî, 35 hadisini de sadece Müslim kitaplarında zikretmişlerdir. Böylece Buhârî, İbni Mes’ud’un 85; Müslim ise 99 hadisine Sahih’lerinde yer vermişlerdir. Diğer rivâyetleri ise Ahmed İbni Hanbel’in Müsned’inde ve öteki hadis kitaplarında bulunmaktadır.
  Hz. Osman zamanında Kûfe kadılığından Medine’ye döndü ve kısa bir süre sonra altmış yaşını geçmiş iken Medine’de vefat etti.
  Allah ondan razı olsun.
  Kaynak: Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

    Konularına Göre Dua Meali veya Konularına Göre Dua Fihristi Arapça Latince Okunuşları ve Türkçe Anlamları Okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilir, ödev ve tezlerinizde kullanabilir ve siteyi referans göstermek ve değiştirmemek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin site ve bloglarınızda yayınlayabilir ve kopyalayıp, çoğaltabilirsiniz. ve Dağıtabilirsiniz..
  En iyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir   Eraykitap


      Konularına Göre Dua Fihristte ki Duaların Arapça ve Türkçe olarak   ✪   Resimleri / Fotoğrafları var idirmek için Tıklayın

  Counters